APTITUDE(8) | Přehled příkazů | APTITUDE(8) |
aptitude - vysokoúrovňové rozhraní k balíčkovacímu systému
aptitude [<volby>...] {autoclean | clean | forget-new | keep-all | update | safe-upgrade}
aptitude [<volby>...] {changelog | full-upgrade | download | forbid-version | hold | install | keep-all | markauto | purge | reinstall | remove | show | unhold | unmarkauto | build-dep | build-depends} <balíky>...
aptitude extract-cache-subset <výstupní_adresář> <balíky>...
aptitude [<volby>...] search <vzory>...
aptitude [<volby>...] {add-user-tag | remove-user-tag} <značka> <balíky>...
aptitude [<volby>...] {why | why-not} <vzory>... <balík>
aptitude [-S <jmsoub>] [-u | -i]
aptitude help
aptitude je textové rozhraní k balíčkovacímu systému Debianu.
Umoňuje uivateli prohlíet a třídit seznamy balíků a také tyto balíky jednodue spravovat (instalovat, aktualizovat a odstraňovat). Program můe pracovat z příkazového řádku, nebo v celoobrazovkovém reimu.
První argument, jen nezačíná pomlčkou („-“), je povaován za akci, kterou má program provést. Pokud není zadána ádná akce, aptitude se spustí v celoobrazovkovém reimu.
Dostupné jsou následující akce:
install
Pro výběr konkrétní verze balíku přidejte ke jménu balíku „=<verze>“, například „aptitude install apt=0.3.1“. Chcete-li vybrat balík z určitého archivu, přidejte za název balíku „/<archiv>“, například „aptitude install apt/experimental“.
Příkazem pro instalaci nemusíte pouze instalovat nové balíky. Přidáním „aktivní přípony“ za název balíku můete říci aptitude, aby s ním provedla nějakou jinou akci. Například aptitude remove wesnoth+ balík wesnoth neodstraní, ale naopak jej nainstaluje. K dispozici jsou následující aktivní přípony:
<balík>+
<balík>+M
<balík>-
<balík>_
<balík>=
<balík>:
<balík>&M
<balík>&m
Jako speciální případ můete pouít „install“ bez argumentů - tím provedete vechny naplánované, ale dosud nevyřízené akce.
remove, purge, hold, unhold, keep, reinstall
(Například „aptitude remove '~ndeity'“ odstraní vechny balíky, jejich název obsahuje řetězec „deity“)
markauto, unmarkauto
Podrobnějí informace o automaticky instalovaných balících naleznete v referenční příručce aptitude v kapitole „Správa automaticky instalovaných balíků“.
build-depends, build-dep
Je-li zadán parametr --arch-only, bude se brát ohled pouze na závislosti specifické pro danou architekturu (tzn. budou se ignorovat Build-Depends-Indep a Build-Conflicts-Indep).
forbid-version
Tento příkaz je uitečný pro přeskočení nefunkčních verzí balíků, ani byste museli nastavovat příznak pro podrení a následně jej zase ruit. Rozhodnete-li se nakonec pro instalaci zakázané verze, příkaz „install“ umí tento zákaz zruit.
reinstall
update
safe-upgrade
V některých situacích je potřeba pro aktualizaci jednoho balíku odstranit balík jiný, co tento příkaz nepovoluje. Chcete-li aktualizovat i takové balíky, pouijte příkaz full-upgrade.
full-upgrade
keep-all
forget-new
search
Pokud nezadáte parametr -F, bude výstup příkazu aptitude search vypadat nějak takto:
i apt - Pokročilé rozhraní pro dpkg pi apt-build - Rozhraní pro apt pro sestavení, optimaliz cp apt-file - APT nástroj pro prohledávání balíků -- př ihA raptor-utils - Nástroje Raptor RDF Parser
Kadý nalezený balík je na samostatném řádku. První písmeno kadého řádku zobrazuje aktuální stav balíku. Nejběnějí stavy jsou p, co znamená, e v systému není po balíku ani vidu ani slechu, c značí, e byl balík smazán, ale konfigurační soubory se stále nachází v systému, i označuje nainstalované balíky a v znamená, e se jedná o virtuální balík. Druhý znak zobrazuje očekávanou akci nad balíkem (pokud je naplánována; jinak se zobrazí mezera). Mezi nejběnějí akce patří i, co znamená e je balík naplánovaný pro instalaci, d říká, e se balík odstraní a p znamená, e se balík odstraní i s konfiguračními soubory. Je-li třetí znak A, byl balík nainstalován automaticky pro splnění závislostí.
Úplný seznam moných stavů a akcí naleznete v referenční příručce aptitude v části „Získání informací o balíku“.
show
Pokud je míra upovídanosti 1 nebo větí (tj. je na příkazové řádce zadáno alespoň jedno -v), zobrazí se informace o vech verzích balíku. V opačném případě se zobrazí pouze informace o „kandidátské verzi“ (co je verze, kterou by stáhl příkaz „aptitude install“.)
Informace o jiné ne kandidátské verzi balíku můete získat tak, e za název balíku přidáte =<verze>. Chcete-li zobrazit verzi z konkrétního archivu, stačí za název balíku přidat /<archiv>. Jestlie pouijete některou z těchto dvou syntaxí, zobrazí se pouze jediná verze bez ohledu na míru upovídanosti.
S mírou upovídanosti 1 nebo větí se navíc zobrazí pole architektura, komprimovaná velikost, jméno souboru a md5 součet. Přesáhne-li upovídanost úroveň 2, zobrazí se vybraná verze tolikrát, v kolika archivech je nalezena.
add-user-tag, remove-user-tag
Uivatelské značky jsou libovolné řetězce spojené s balíkem. Můete je pouít ve vyhledávacím termu ?user-tag(<značka>), který vybere vechny balíky, které obsahují uivatelskou značku odpovídající <značce>.
why, why-not
Příkaz hledá balíky, které vyadují, nebo naopak kolidují se zadaným balíkem. Je-li příkaz úspěný, zobrazí posloupnost závislostí, které vedou k danému balíku. U kadého z balíků je vidět i příznak, zda a jak je nainstalovaný:
$ aptitude why kdepim i nautilus-data Doporučuje nautilus i A nautilus Doporučuje desktop-base (>= 0.2) i A desktop-base Navrhuje gnome | kde | xfce4 | wmaker p kde Závisí na kdepim (>= 4:3.4.3)
Příkaz why hledá posloupnost závislostí, která by nainstalovala balík zadaný na příkazové řádce. Vimněte si, e se v tomto případě jedná pouze o slabou závislost ve formě návrhu. Je tomu tak proto, e e ádný aktuálně nainstalovaný balík na tomto počítači nezávisí na balíku kdepim a ani jej nedoporučuje. Pokud by byla nějaká silnějí závislost k dispozici, aptitude by pouila tu nejsilnějí.
Oproti tomu why-not hledá posloupnost závislostí vedoucích ke konfliktu s cílovým balíkem:
$ aptitude why-not textopo i ocaml-core Závisí na ocamlweb i A ocamlweb Závisí na tetex-extra | texlive-latex-extra i A texlive-latex-extra Koliduje s textopo
Je-li zadán i jeden nebo více <vzor>ů, začne aptitude své hledání v těchto <vzor>ech. To znamená, e první balík v posloupnosti se bude shodovat s některým ze zadaných vzorů. Vzory jsou povaovány za názvy balíků, kromě případů, kdy obsahují znak vlnka „~“ nebo otazník „?“, protoe pak se budou brát jako vzory pro hledání (Viz „Vyhledávací vzory“ v referenční příručce aptitude.)
Nejsou-li zadány ádné <vzor>y, začne aptitude hledání závislostí od mnoiny ručně nainstalovaných balíků. Tím se vlastně zobrazí balíky, které způsobily (resp. by způsobily) instalaci zadaného balíku.
S mírou upovídanosti 1 se začnou vypisovat vechna vysvětlení od nejvýstinějích po fantasmagorická. Přesáhne-li upovídanost úroveň 2, budou se na standardní výstup vypisovat opravdu nadbytečná kvanta ladicích informací.
Příkaz vrací v případě úspěchu 0, 1 pokud nenael vysvětlení a -1 pokud nastala chyba.
clean
autoclean
changelog
Implicitně se stáhne seznam změn pro verzi, která by se nainstalovala příkazem „aptitude install“. Konkrétní verzi balíku můete zadat tak, e ke jménu balíku přidáte =<verze>. Chcete-li pouít verzi z konkrétního archivu, můete ke jménu balíku přidat /<archiv>.
download
Implicitně se stáhne verze, která by se nainstalovala příkazem „aptitude install“. Konkrétní verzi balíku můete zadat tak, e ke jménu balíku přidáte =<verze>. Chcete-li pouít verzi z konkrétního archivu, můete ke jménu balíku přidat /<archiv>.
extract-cache-subset
Závislosti u binárních balíků budou přepsány tak, aby se v nich nevyskytovaly odkazy na balíky, které nebyly vybrány.
help
Následujícími volbami můete měnit chování zmíněných příkazů. Pamatujte, e ne kadý příkaz rozumí kadé volbě (některé kombinace příkazů a voleb ani nedávají smysl).
--add-user-tag <značka>
--add-user-tag-to <značka>,<vzor>
Například příkaz aptitude safe-upgrade --add-user-tag-to "nové-instalace,?action(install)" přidá značku nové-instalace vem balíkům instalovaným příkazem safe-upgrade.
--allow-new-upgrades
--allow-new-installs
--allow-untrusted
--disable-columns
Například prvních několik řádků výstupu příkazu „aptitude search -F '%p %V' --disable-columns libedataserver“ by mohlo vypadat takto:
disksearch 1.2.1-3 hp-search-mac 0.1.3 libbsearch-ruby 1.5-5 libbsearch-ruby1.8 1.5-5 libclass-dbi-abstractsearch-perl 0.07-2 libdbix-fulltextsearch-perl 0.73-10
Pouití --disable-columns je často uitečné ve spojení s parametrem -F, kterým můete měnit formátování výstupu jako v předchozí ukázce.
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Disable-Columns.
-D, --show-deps
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Show-Deps.
-d, --download-only
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Download-Only.
-F <formát>, --display-format <formát>
Často se pouívá v kombinaci s --disable-columns
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Package-Display-Format.
-f
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Fix-Broken.
--full-resolver
Tímto parametrem můete vynutit pouití plného řeitele i v případě, e je Aptitude::Always-Use-Safe-Resolver nastaven na hodnotu true. Příkaz safe-upgrade nikdy nepouívá plného řeitele a při zadání parametru --full-resolver odmítne pracovat.
-h, --help
--no-new-upgrades
--no-new-installs
Parametr napodobuje historické chování příkazu apt-get upgrade.
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Safe-Upgrade::No-New-Installs.
--purge-unused
-P, --prompt
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Always-Prompt.
-R, --without-recommends
Odpovídá konfiguračním polokám APT::Install-Recommends a Aptitude::Keep-Recommends.
-r, --with-recommends
Konfigurační poloka APT::Install-Recommends.
-s, --simulate
Konfigurační poloka Aptitude::Simulate.
--remove-user-tag <značka>
--remove-user-tag-from <značka>,<vzor>
Například příkaz aptitude safe-upgrade --remove-user-tag-from "neaktualizováno,?action(upgrade)" odebere značku neaktualizováno ze vech balíků, které můe příkaz safe-upgrade aktualizovat na novějí verze.
--safe-resolver
Konfigurační poloka Aptitude::Always-Use-Safe-Resolver.
--schedule-only
Například aptitude --schedule-only install evolution naplánuje balík evolution pro pozdějí instalaci.
-t <distribuce>, --target-release <distribuce>
Konfigurační poloka APT::Default-Release.
-O <pořadí>, --sort <pořadí>
-o <klíč>=<hodnota>
-q[=<n>], --quiet[=<n>]
Abyste parametr -q nemuseli zadávat několikrát, můete pouít i variantu s volitelným =<n>, kde místo <n> zadáte míru tichosti odpovídající <n> písmenům q.
-V, --show-versions
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Show-Versions.
-W, --show-why
$ aptitude --show-why install mediawiki ... Následující NOVÉ balíky budou instalovány:
libapache2-mod-php5{a} (pro mediawiki) mediawiki php5{a} (pro mediawiki)
php5-cli{a} (pro mediawiki) php5-common{a} (pro mediawiki)
php5-mysql{a} (pro mediawiki)
V kombinaci s parametrem -v, nebo nenulovou hodnotou volby Aptitude::CmdLine::Verbose, zobrazí celou posloupnost závislostí, která vedla k instalaci kadého balíku. Například:
$ aptitude -v --show-why install libdb4.2-dev Následující NOVÉ balíky budou instalovány:
libdb4.2{a} (libdb4.2-dev D: libdb4.2) libdb4.2-dev Následující balíky budou ODSTRANĚNY:
libdb4.4-dev{a} (libdb4.2-dev C: libdb-dev P<- libdb-dev)
Jak je vidět výe, zobrazí se také zdůvodnění, proč budou balíky odstraněny. V příkladu je balík libdb4.2-dev v konfliktu s libdb-dev, který je poskytován balíkem libdb-dev.
Tento parametr zobrazí stejné informace, jako příkazy aptitude why a aptitude why-not.
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Show-Why.
-v, --verbose
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Verbose.
--version
--visual-preview
-w <ířka>, --width <ířka>
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Package-Display-Width
-y, --assume-yes
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Assume-Yes.
-Z
Konfigurační poloka Aptitude::CmdLine::Show-Size-Changes.
Následující volby slouí pro interní účely celoobrazovkového reimu programu a neměli byste je pouívat.
-S <jmsoub>
-u
-i
HOME
PAGER
TMP
TMPDIR
/var/lib/aptitude/pkgstates
/etc/apt/apt.conf, /etc/apt/apt.conf.d/*, ~/.aptitude/config
apt-get(8), apt(8) a /usr/share/doc/aptitude/html/<jazyk>/index.html z balíku aptitude-doc-<jazyk>
Daniel Burrows <dburrows@debian.org>
Miroslav Kuře <kurem@debian.cz>
Copyright 2004-2008 Daniel Burrows.
Tato manuálová stránka je svobodný software; můete ji ířit a/nebo upravovat podle podmínek GNU General Public License verze 2 nebo (dle vaeho uváení) novějí tak, jak ji zveřejňuje Free Software Foundation.
Tato manuálová stránka je distribuovaná v naději, e bude uitečná, ale BEZ JAKÉKOLIV ZÁRUKY. Pro více podrobností se podívejte do licence GNU General Public License.
Kopii GNU General Public License byste měli obdret s tímto programem. Pokud tomu tak není, napite na Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.
14. února 2019 | aptitude 0.4.11.9 |