gdb(1) | GNU Eszközök | gdb(1) |
gdb - A GNU hibakereső
Egy olyan hibakereső, mint a GDB, célja az, hogy betekintést nyújtson egy másik program ``belsejébe'', miközben az fut—vagy arra, hogy mit csinált egy másik program abban a pillanatban, amikor összeomlott.
A GDB négy fő dologra képes (és még néhány egyébre is e négy dolog támogatásához), amelyek segítenek a működés közben való hibakeresésben:
A GDB C, C++, és Modula-2 nyelvű programok hibáinak keresésére használható. Amint a GNU Fortran fordító elkészül, a GDB a Fortran-t is támogatni fogja.
A GDB-t a gdb shell paranccsal kell elindítani. Ha elindult, a parancsokat a terminálról olvassa be, egészen addig, amíg ki nem lép a quit parancs hatására. Súgót a help paranccsal kaphat.
A gdb elindítható argumentumok vagy opciók nélkül is; de a leggyakoribb módja a GDB elindításának egy vagy két argumentummal történik, egy futtatható programot adva meg argumentumként:
gdb program
Elindítható továbbá egy futtatható program és egy core file megadásával:
gdb program core
A core file helyett megadható egy process azonosító második argumentumként, ha egy már futó programban kell hibát keresni:
gdb program 1234
ez a parancs hozzáköti a GDB-t a 1234-as folyamathoz (hacsak nincs már egy `1234' nevű file; a GDB először a core file jelenlétét ellenőrzi).
Alant a leggyakrabban szükséges GDB parancsok találhatók:
Részletekbe menő információkért lásd: Richard M. Stallman és Roland H. Pesch: Using GDB: A Guide to the GNU Source-Level Debugger. A könyv elérhető online az info program gdb címszavaként.
Bármely olyan argumentum, amely nem opció, egy futtatható fájlt és egy core file-t (vagy folyamat azonosítót) határoz meg; azaz az első olyan argumentum, amelyhez nem kötődik opció, megegyzik a `-se' opcióval, és a második, ha van ilyen, megegyezik a `-c' opcióval, ha van ilyen nevű file. Sok opciónak van hosszú és rövid formája, itt mindkettőt megadtuk. A hosszú opciók csonkított formában is elfogadhatóak, amennyiban a hosszuk elegendő az egyértelmű azonosításhoz. (Ha úgy tetszik, az opció jelölhető `+'-szal `-' helyett, de mi itt a megszokottabb jelölést használjuk.)
A GDB egymás után dolgozza fel az összes opciót és parancssori argumentumot. Számít a sorrend, ha a `-x' opció is szerepel.
A kötegelt feldolgozás akkor lehet hasznos, ha a GDB szűrőként fut, például hogy letöltsön és futtasson egy programot egy másik számítógépen. Azért, hogy ez használhatóbb legyen, a
Program exited normally.
üzenet (amely rendszerint akkor íródik ki, amikor egy GDB által futtatott program kilép) nem íródik ki kötegelt feldolgozáskor.
Az info program `gdb' címszavaként; Richard M. Stallman and Roland H. Pesch: Using GDB: A Guide to the GNU Source-Level Debugger, 1991 július.
Copyright (c) 1991 Free Software Foundation, Inc.
Megadjuk az engedélyt ezen kéziköny szó szerinti másolatainak létrehozására és terjesztésére, amennyiben a szerzői jog címke és ez az engedély a másolatokon is szerepel.
Megadjuk az engedélyt ezen kéziköny módosított másolatainak létrehozására és terjesztésére a szó szerinti másolatokra vonatkozó feltételekkel, amennyiben a módosítások eredményeképpen létrejövő kézikönyvet egy ezzel azonos engedély alatt terjesztik.
Megadjuk az engedélyt ezen kéziköny más nyelvekre lefordított változatainak másolására és terjesztésére a fenti, módosításra vonatkozó feltételekkel, kivéve, hogy ezen engedélynek a Free Software Foundation által jóváhagyott fordítása szerepelhet az eredeti angol nyelvű változat helyett. Szakács Gergely Márton <case@fornax.hu>
1991 nov. 4. | GNU Eszközök |