TOUPPER(3) | Podręcznik programisty Linuksa | TOUPPER(3) |
toupper, tolower, toupper_l, tolower_l - przekształca literę na wielką lub małą
#include <ctype.h> int toupper(int c);
int tolower(int c); int toupper_l(int c, locale_t locale); int tolower_l(int c, locale_t locale);
Wymagane ustawienia makr biblioteki glibc (patrz
feature_test_macros(7)):
toupper_l(), tolower_l():
Te funkcje przekształcają małe litery na wielkie i na odwrót.
Jeśli c jest małą literą toupper() zwraca jej odpowiednik będący wielką literą, jeśli tylko istnieje on w bieżących ustawieniach regionalnych (locale). W przeciwnym razie zwraca c. Funkcja toupper_l() służy temu samemu celowi, lecz używa ustawień regionalnych ustawionych w locale.
Jeśli c jest wielką literą tolower() zwraca jej odpowiednik będący małą literą, jeśli tylko istnieje on w bieżących ustawieniach regionalnych (locale). W przeciwnym razie zwraca c. Funkcja tolower_l() służy temu samemu celowi, lecz używa ustawień regionalnych ustawionych w locale.
Jeśli c nie ani jest wartością unsigned char ani nie ma wartości EOF, zachowanie tych funkcji jest nieokreślone.
Zachowanie toupper_l() i tolower_l() jest niezdefiniowane, jeśli locale jest specjalnych obiektem locale LC_GLOBAL_LOCALE (więcej informacji w duplocale(3)) lub nie jest prawidłowym locale.
Zwracana jest wartość przekształconej litery lub c, gdy przekształcenie nie jest możliwe.
Informacje o pojęciach używanych w tym rozdziale można znaleźć w podręczniku attributes(7).
Interfejs | Atrybut | Wartość |
toupper(), tolower(), toupper_l(), tolower_l() | Bezpieczeństwo wątkowe | MT-Safe |
toupper(), tolower(): C89, C99, 4.3BSD, POSIX.1-2001, POSIX.1-2008.
toupper_l(), tolower_l(): POSIX.1-2008.
Co dokładnie stanowi wielkie i małe litery, zależy od ustawień regionalnych. Na przykład domyślne ustawienia regionalne "C" nie znają umlautów, więc nie jest wykonywane ich przekształcenie.
W niektórych nieangielskich ustawieniach regionalnych występują małe litery bez odpowiadających im liter wielkich; niemieckie ostre s jest jednym z przykładów.
isalpha(3), newlocale(3), setlocale(3), uselocale(3), towlower(3), towupper(3), locale(7)
Angielska wersja tej strony pochodzi z wydania 4.07 projektu Linux man-pages. Opis projektu, informacje dotyczące zgłaszania błędów oraz najnowszą wersję oryginału można znaleźć pod adresem https://www.kernel.org/doc/man-pages/.
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika man są: Andrzej Krzysztofowicz (PTM) <ankry@mif.pg.gda.pl>, Robert Luberda <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>.
Polskie tłumaczenie jest częścią projektu manpages-pl; uwagi, pomoc, zgłaszanie błędów na stronie http://sourceforge.net/projects/manpages-pl/. Jest zgodne z wersją 4.07 oryginału.
2015-03-02 | GNU |