GS(1) | General Commands Manual | GS(1) |
gs - Aladdin Ghostscript wersja 3.0 -- interpreter/przeglądarka
gs [ opcje ] [ pliki ] ...
Uwaga! To tłumaczenie może być nieaktualne!
Ghostscript jest językiem programowania, podobnym do języka PostScript (tm) firmy Adobe Systems, który z kolei jest podobny do Fortha. Gs odczytuje kolejno pliki i wykonuje je jako programy Ghostscripta. Po zrobieniu tego, odczytuje dalsze wejście ze strumienia standardowego wejścia (zwykle klawiatura). Każda linia jest interpretowana osobno. Aby zakończyć pracę z interpreterem, wykonaj komendę `quit'. Interpreter kończy działanie również po napotkaniu końca pliku. Bezpieczne jest wpisanie znaku przerwanai (np. Ctrl-C).
Interpreter rozpoznaje różne niżej opisane przełączniki, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu linii komend i tyczyć się dalszych plików.
Informację o pomocy można uzyskać, wywołując Ghostscript z przełącznikiem -h lub -?. Informacja ta zawiera też listę dostępnych urządzeń.
Ghostscript może zostać skompilowany z wieloma urządzeniami wyjściowymi. Normalnie otwiera pierwsze i kieruje tam wyjście. Aby użyć urządzenia xyz, załącz przełącznik
-sDEVICE=xyzw linii komend. Zauważ, że ten przełącznik musi poprzedzać pierwszy plik .ps i że tylko jego pierwsze wywołanie ma efekt. Na przykład dla wyjścia na drukarce Epson, możesz użyć komendy powłoki
gs -sDEVICE=epson myfile.pszamiast
gs myfile.psMożesz też wpisać
(epson) selectdevice (myfile.ps) runCałe wyjście idzie na drukarkę, zamiast na wyświetlacz, aż do notki. Możesz przełączać urządzenia w dowolnym momencie, używając procedury selectdevice,
(vga) selectdevicelub
(epson) selectdeviceJako trzecią opcję, możesz zdefiniować zmienną środowiskową GS_DEVICE, która przechowuje potrzebną nazwę. Priorytety tych sposobów, od najwyższego do najniższego to:
selectdevice (command line) GS_DEVICE (pierwsze urządzenie z listy kompilacji)
Aby wybrać gęstość wydruku na drukarce, użyj
gs -sDEVICE=<urządzenie> -r<xwym>x<ywym>Np. tryb najniższej gęstości na 9 igłowym Epsonie można uzyskać przez
gs -sDEVICE=epson -r60x72a najwyższej przez
gs -sDEVICE=epson -r240x72.
Jeśli jako urządzenie wyjściowe wybierzesz drukarkę, Ghostscript umożliwi ci kontrolowanie gdzie urządzenie wysyła swoje wyjście. Zazwyczaj wyjście idzie na systemach uniksowych bezpośrednio do pliku scratch. Aby wysłać wyjście do serii plików foo1.xyz, foo2.xyz, użyj przełącznika
-sOutputFile=foo%d.xyzZnak %d jest specyfikacją formatu printf; możesz użyć innych formatów, takich jak %02d. Każdy plik odbierze jedną stronę wyjścia. W innym wypadku, aby wysłać wyjście do pojedynczego pliku foo.xyz, w którym połączone są wszystkie strony, użyj przełącznika
-sOutputFile=foo.xyz
Na systemach uniksowych można wyjście przesyłać przez łącze. Na przykład, aby przelać wyjście komendy `lpr' (która pod wieloma systemami Unixowymi jest komendą, która składuje wyjście drukarki), użyj przełącznika
-sOutputFile=\|lprMożesz też wysyłać wyjście na stdout, umożliwiając tworzenie łącza,
-sOutputFile=-W tym wypadku musisz też użyć przełącznika -q, aby uchronić Ghostscript przed drukowaniem na stdout komunikatów.
Aby zobaczyć, jakie urządzenia są dostępne, wpisz po uruchomieniu Ghostscripta
devicenames ==Listę tę możesz zobaczyć też używając przełączników -h lub -? w linii komend.
Aby wybrać inny rozmiar papieru, użyj przełącznika linii komend
np,
-sPAPERSIZE=znany rozmiar papieru
lub
-sPAPERSIZE=a4
-sPAPERSIZE=legal
Szukając plików inicjalizacyjnych (gs_*.ps), plików związanych z fontami, lub pliku dla operatora `run', Ghostscript najpierw próbuje otworzyć plik o podanej nazwie (w bieżącym katalogu, jeśli nie podano żadnego). Jeśli to się nie powiedzie, a nazwa pliku nie wskazuje jawnie katalogu, lub napędu (nie rozpoczyna się od `/' na systemach uniksowych), Ghostscript korzysta z następujących katalogów (odpowiednio w kolejności):
Katalogi podane w wyżej wymienionych sposobach mogą być pojedynczymi katalogami, lub listami katalogów, rozdzielonymi znakiem `:'.
Ghostscript szuka następujących zasobów dla programu o nazwie `Ghostscript':
Zobacz tez plik `use.doc' dla kompletniejszej listy zasobów.
Aby ustawić te zasoby, wstaw je do pliku (takiego jak ~/.Xresources) w następującej postaci:
Ghostscript*geometry: 612x792-0+0 Ghostscript*xResolution: 72 Ghostscript*yResolution: 72
Następnie załaduj wartości domyślne do serwera X:
% xrdb -merge ~/.Xresources
Zauważ, że gs_init.ps powoduje, że systemdict staje się dostępny tylko dla odczytu, więc wartości nazw zdefiniowanych przez -D/d/S/s nie mogą być zmieniane (choć oczywiście mogą być powstrzymywane przez definicje w userdict, lub innych słownikach.)
Pliki dokumentacji (patrz wyżej).
Zobacz grupę dyskusyjną `comp.lang.postscript'.
Powyższe tłumaczenie pochodzi z nieistniejącego już Projektu Tłumaczenia Manuali i może nie być aktualne. W razie zauważenia różnic między powyższym opisem a rzeczywistym zachowaniem opisywanego programu lub funkcji, prosimy o zapoznanie się z oryginalną (angielską) wersją strony podręcznika za pomocą polecenia:
Prosimy o pomoc w aktualizacji stron man - więcej informacji można znaleźć pod adresem http://sourceforge.net/projects/manpages-pl/.
28 lipca 1994 |