KILLALL(1) | Polecenia użytkownika | KILLALL(1) |
killall - kończy procesy o danej nazwie
killall [-Z,--context wzorzec]
[-e,--exact] [-g,--process-group]
[-i,--interactive] [-o,--older-than CZAS]
[-q,--quiet] [-r,--regexp]
[-s,--signal SYGNAŁ,
-SYGNAŁ] [-u,--user
użytkownik] [-v,--verbose]
[-w,--wait] [-y,--younger-than CZAS]
[-I,--ignore-case] [-V,--version] [--]
nazwa ...
killall -l
killall -V, --version
killall wysyła sygnał do wszystkich procesów wymienionych w linii poleceń. Jeżeli nie podano nazwy sygnału, wysyłany jest sygnał SIGTERM.
Sygnały mogą być określane za pomocą nazwy (np. -HUP lub -SIGHUP), numeru (np. -1) albo opcji -s.
Jeżeli nazwa polecenia nie jest wyrażeniem regularnym (opcja -r i zawiera ukośnik (/), sygnał wysyłany będzie do procesów wykonujących to polecenie, niezależnie od ich nazwy.
killall zwraca zerowy kod wyjścia, jeżeli dla każdego podanego polecenia przynajmniej jeden proces został zabity (zakończony) lub nie wypisano poleceń i przynajmniej jeden proces został dopasowany do kryteriów wyszukiwania -u i -Z. W przeciwnym razie killall zwraca niezerowy kod wyjścia.
Proces killall nigdy nie zabija samego siebie (chociaż może zabić inne procesy killall).
Zabijanie procesów na podstawie nazwy pliku działa tylko wtedy, gdy plik wykonywalny jest podczas wykonywania w stanie otwartym.
Wydanie polecenia killall nazwa może nie działać zgodnie z oczekiwaniami na systemach nielinuksowych, zwłaszcza gdy zostanie wydane przez uprzywilejowanego użytkownika.
killall -w nie wykrywa sytuacji, w której proces znika i zostaje zastąpiony przez inny z tym samym numerem PID.
Jeśli proces zmieni swą nazwę, killall może nie być w stanie prawidłowo jej dopasować.
killall posiada limit nazw, które można mu podać w wierszu polecenia. Jest to rozmiar liczby typu unsigned long, pomnożony przez 8. W przypadku większości systemów 32-bitowych jest to 32 i podobnie, w przypadku systemów 64-bitowych jest to zwykle 64.
kill(1), fuser(1), pgrep(1), pidof(1), pkill(1), ps(1), kill(2), regex(3).
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika man są: Łukasz Kowalczyk (PTM) <lukow@tempac.okwf.fuw.edu.pl>, Robert Luberda (PTM) <robert@debian.org> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>.
Polskie tłumaczenie jest częścią projektu manpages-pl; uwagi, pomoc, zgłaszanie błędów na stronie http://sourceforge.net/projects/manpages-pl/. Jest zgodne z wersją 22.21 oryginału.
2012-7-28 | psmisc |