CHAT(8) | System Manager's Manual | CHAT(8) |
chat - zautomatyzowany skrypt dialogu z modemem
chat [ opcje ] skrypt
Program chat definiuje wymianę rozmów między komputerem a modemem. Jego głównym celem jest zestawianie połączeń pomiędzy demonem Point-To-Point (pppd), a procesem pppd drugiego końca.
Skrypt rozmowy definiuje komunikację.
Skrypt składa się z jednej lub większej ilości par napisów "oczekuj-wysyłaj", oddzielonych spacjami z ewentualnymi dodatkowymi parami "podoczekuj-podwysyłaj", oddzielonymi kreską, jak w przykładzie:
Znaczy to, że chat powinien oczekiwać napisu "ogin:". Jeśli to zawiedzie (minie czas oczekiwania), to wysyła na drugi koniec sekwencję przerwania (break) i oczekuje napisu "ogin:". Jeśli jednak pierwszy "ogin:" zostanie odebrany, sekwencja przerwania nie jest wysyłana.
Gdy już uzyskaliśmy znak zachęty logowania, chat spróbuje wysłać napis ppp i oczekiwać na "ssword:". Gdy go odczyta, to wyśle hasło hello2u2.
Na zakończenie łańcucha odpowiedzi zwykle wysyłany jest znak powrotu karetki. Nie jest on oczekiwany w napisie "oczekiwania", chyba że jest specyficznie wskazany, przez użycie sekwencji \r.
Sekwencja oczekiwania powinna zawierać tylko to, co potrzebne do zidentyfikowania łańcucha. Ponieważ normalnie jest przechowywana na dysku, nie powinna zawierać informacji zmiennych. Generalnie nie jest akceptowane podglądanie łańcuchów czasu, identyfikacji sieci, lub innych zmiennych jako sekwencji oczekiwanej.
Aby pomóc poprawić znaki, które mogą być zmienione w sekwencji początkowej, oczekuj raczej napisu "ogin:" niż "login:". Jest możliwe, że początkowy znak będzie odebrany z błędem, a wtedy można nigdy nie znaleźć oczekiwanego napisu, chociaż został on wysłany przez system. Z tego powodu, skrypty oczekują "ogin:" zamiast "login:" i "ssword:" zamiast "password".
Bardzo prosty skrypt może wyglądać następująco:
Innymi słowy, oczekuj ....ogin:, wyślij ppp, oczekuj ...ssword:, wyślij hello2u2.
W rzeczywistości proste skrypty są raczej rzadkie. Powinno się przynajmniej załączyć sekwencje "pod-oczekiwania". Proszę na przykład rozważyć następujący skrypt:
Byłby to lepszy skrypt niż poprzedni. Oczekiwałby na ten sam znak zachęty login:, lecz gdyby go nie odebrał, wysłałby sekwencję powrotu i oczekiwał dalej. Gdyby więc szum linii zniekształcił pierwszy znak zachęty, to późniejsze przesłanie pustej linii zazwyczaj wygeneruje nowe.
Komentarze można osadzić w skrypcie programu chat. Komentarz to wiersz zaczynający się znakiem # (kratką) w kolumnie 1. Są ignorowane przez program chat. Jeśli znak "#" ma znaleźć się jako pierwszy znak oczekiwanej sekwencji, oczekiwany łańcuch należy ująć w cudzysłów. Aby czekać na zachętę rozpoczynającą się # (kratką) można użyć składni podobnej do poniższej:
Jeśli łańcuch przeznaczony do wysłania zaczyna się małpą (@), to reszta łańcucha jest traktowana jako nazwa pliku do odczytania, z którego wzięty jest łańcuch do wysłania. Jeśli ostatnim znakiem odczytanych danych jest znak nowego wiersza, to jest on usuwany. Plik może być nazwanym potokiem (lub fifo), a nie tylko zwykłym plikiem. W ten sposób chat może komunikować się z innym programem np. z programem pytającym użytkownika o hasło i otrzymującym wpisane hasło.
Wiele modemów raportuje status połączenia jako łańcuch. Łańcuchy te to np. CONNECTED, NO CARRIER, lub BUSY. Często jest właściwym wyłączenie skryptu, jeśli modem nie połączy się z drugim końcem. Przy jednej próbie może odebrać BUSY, podczas gdy następnym razem zdarzyć się może NO CARRIER.
Te łańcuchy "przerywania" mogą być podane w skrypcie przy użyciu sekwencji ABORT. Jest to zapisane w poniższym przykładzie:
Sekwencja ta nie będzie niczego oczekiwać; później wyśle ATZ. Oczekiwaną odpowiedzią jest OK. Po odebraniu OK, wysyłany jest łańcuch ATDT5551212, wykręcający numer telefonu. Oczekiwanym napisem jest CONNECT. Jeśli odebrany zostanie łańcuch CONNECT, to reszta skryptu jest wykonywana. Jednak jeśli modem spotka się z zajętą linią, to wyśle napis BUSY. Łańcuch ten będzie odpowiadał sekwencji przerwania. Skrypt wtedy zakończy działanie, ponieważ uzyskał rozkaz przerwania. Podobnie będzie, gdy skrypt uzyska łańcuch NO CARRIER.
Sekwencja ta pozwala cofnąć wcześniej ustawiony łańcuch ABORT. Łańcuchy ABORT są przechowywane w tablicy o z góry zdefiniowanym rozmiarze (w trakcie kompilacji), CLR_ABORT odzyskają przestrzeń usuniętych wpisów, dzięki czemu nowe łańcuchy będą mogły jej użyć.
Dyrektywa SAY pozwala skryptowi na wysłanie łańcucha do użytkownika i na terminal przez standardowe wyjście błędów. Jeśli chat został uruchomiony przez pppd działającego jako demona (odłączonego od kontrolującego go terminala), to standardowe wyjście błędów jest zwykle przekierowywane do pliku /etc/ppp/connect-errors.
Łańcuchy SAY muszą być ujęte w pojedynczy lub podwójny cudzysłów. Jeśli w łańcuchu ma pojawić się wyświetlany powrót karetki i wysuw wiersza, to trzeba dodać je jawnie do łańcucha.
Łańcuchy SAY można wykorzystać do przekazania wiadomości o postępie w sekcjach skryptu z włączoną opcją "ECHO OFF", lecz gdzie wciąż istotne jest powiadomienie użytkownika o tym co się dzieje. Oto przykład:
Ta sekwencja wypisze użytkownikowi same łańcuchy SAY, a wszystkie detale skryptu pozostaną ukryte. W powyższym przykładzie użytkownik zobaczy:
Napis raportowy jest bardzo podobny do napisu przerywania. Różnica polega na tym, że łańcuchy i wszystkie znaki do następującego znaku sterującego, takiego jak CR, są wypisywane w pliku raportu.
Łańcuchy raportu mogą być używane do izolowania ze napisu połączenia ciągu określającego szybkość transmisji i zwracania wartości użytkownikowi. Analiza logiki napisu raportowego występuje w połączeniu z innym przetwarzaniem napisu, takim jak podglądanie napisu oczekiwanego. Użycie tego samego napisu jako przerywający i raportowy, prawdopodobnie nie jest zbyt użyteczne, jednak jest możliwe.
Łańcuchy raportowe nie wpływają na kod zakończenia programu.
Napisy raportowe mogą być podawane w skrypcie przy użyciu sekwencji REPORT. Jest to zapisywane w skrypcie jak w następującym przykładzie.
Sekwencja ta nie będzie oczekiwać niczego; a potem wyśle napis ATDT5551212, wykręcający numer telefonu. Oczekiwanym napisem jest CONNECT. Jeśli łańcuch ten jest odebrany, wykonywana jest reszta skryptu. Dodatkowo, program wydrukuje do oczekującego pliku napis CONNECT plus dodatkowo znaki, które za nim podążały, takie jak szybkość połączenia.
Sekwencja ta pozwala cofnąć wcześniej ustawiony łańcuch REPORT. Łańcuchy REPORT są przechowywane w tablicy o z góry zdefiniowanym rozmiarze (w trakcie kompilacji), CLR_REPORT odzyskają przestrzeń usuniętych wpisów, dzięki czemu nowe łańcuchy będą mogły jej użyć.
Opcje echo kontrolują czy wyjście z modemu jest przekierowywane na standardowe wyjście błędów. Opcje tę można ustawić za pomocą -e, lecz można ją kontrolować również słowem kluczowych ECHO. Para "oczekuj-wysyłaj" ECHO ON włącza ją, a ECHO OFF - wyłącza. Słowo kluczowe pozwala wybranie części konwersacji która ma być widoczna. Przykładowo w poniższym skrypcie:
niewidoczne są komunikaty wynikające z konfiguracji modemu i wybierania numeru, lecz poczynając od wiadomości CONNECT (lub BUSY) wszystko jest widoczne.
Opcja HANGUP kontroluje, czy rozłączenie modemu ma
być traktowane jako błąd, czy też nie. Przydatne
w skryptach do systemów telefonicznych, które
rozłączają się i później
oddzwaniają. Opcja HANGUP może być
włączona (ON) lub wyłączona (OFF).
Gdy HANGUP jest ustawione na OFF i modem rozłącza się
(np. po pierwszej fazie logowania do systemu oddzwaniającego)
chat kontynuuje wykonywanie skryptu (np. oczekując na
połączenie przychodzące i drugą fazę
logowania). Zaraz po zawiązaniu połączenia
przychodzącego powinno się użyć dyrektywy
HANGUP ON w celu ponownego przywrócenia zwykłego
zachowania. Oto (prosty) przykładowy skrypt:
Początkowa wartość czasu oczekiwania to 45 sekund. Może to być zmienione przy użyciu parametru -t. Można również podać "TIMEOUT 0".
Aby zmienić wartość czasu oczekiwania dla następnego z oczekiwanych napisów, można użyć następującego przykładu:
Zmieni to czas oczekiwania na 10 sekund podczas oczekiwania zachęty login:. Następnie czas oczekiwania jest zmieniany na 5 sekund, podczas oczekiwania na czas oczekiwania password.
Zmieniony czas oczekiwania pozostaje efektywny aż do następnej zmiany.
Specjalny napis odpowiedzi, EOT, wskazuje, że program chat powinien wysłać znak EOT na drugi koniec. Normalnie jest to sekwencja End-of-file (koniec pliku). Nie przesyłany jest po niej znak return. EOT można umieścić w wysyłanym łańcuchu za pomocą sekwencji ^D.
Specjalny łańcuch odpowiedzi, BREAK, spowoduje wysłanie warunku przerwania. Sygnał ten jest specjalnym sygnałem. Normalną akcją u odbierającego go jest zmiana szybkości transmisji. Może być używany do przeskakiwania przez dostępne szybkości transmisji, aż będzie można odebrać prawidłowy znak zachęty logowania. Przerwanie można umieścić w wysyłanym łańcuchu za pomocą sekwencji \K.
Łańcuchy oczekiwania i odpowiedzi mogą zawierać sekwencje ucieczki. Wszystkie sekwencje są poprawne w łańcuchu odpowiedzi. Wiele jest prawidłowe w napisie oczekiwania. Te, które nie są poprawne w sekwencji oczekiwania, są zaznaczone.
Zmienne środowiskowe są dostępne w skryptach chat, jeśli w wierszu polecenia podano opcję -E. Metaznak $ jest używany do wprowadzenia nazwy zmiennej środowiskowej do podmiany. Jeśli zamiana zawiedzie, ponieważ taka zmienna nie jest ustawiona, nic nie jest zamieniane zmienną.
Program chat kończy swoje działanie z następującymi kodami wyjścia.
Używając kodu wyjścia, możliwym jest określenie, które zdarzenie zakończyło skrypt. Jest możliwym określenie czy modem otrzymał np. napis "BUSY" czy "NO DIAL TONE". Podczas gdy pierwsze zdarzenie wymaga drugiej próby, drugie w ten sposób może mieć mniejsze szanse.
Dodatkowe informacje o skryptach chat można znaleźć w dokumentacji UUCP. Skrypty programu chat powstały z idei zaproponowanych przy skrypt programu uucico.
Program chat jest znajduje się w domenie publicznej. Nie jest to publiczna licencja GNU. Autorzy nie udzielają żadnej gwarancji.
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
22 maja 1999 | Chat Wersja 1.22 |