HALT(8) | Podręcznik administratora systemu Linux | HALT(8) |
halt, reboot, poweroff - zatrzymuje system
/sbin/halt [-n] [-w] [-d] [-f]
[-i] [-p] [-h]
/sbin/reboot [-n] [-w] [-d] [-f]
[-i]
/sbin/poweroff [-n] [-w] [-d] [-f]
[-i] [-h]
Program halt zaznacza w pliku /var/log/wtmp, że system jest zamykany, a następnie zleca jądru zatrzymanie systemu, jego restart lub wyłączenie komputera.
Jeśli podczas wywołania polecenia halt lub reboot system nie znajduje się w trybie pracy (runlevel) 0 ani 6, to zamiast tego zostanie wywołany shutdown (z parametrem -h lub -r). Aby uzyskać więcej informacji, proszę zapoznać się ze stronę podręcznika shutdown(8).
Pozostała część niniejszego podręcznika opisuje zachowanie w poziomach pracy 0 i 6, to znaczy gdy skryptu zatrzymujące system są uruchomione.
Użytkownik nie będący superużytkownikiem otrzyma komunikat "must be superuser" (trzeba być superużytkownikiem).
We wcześniejszych wersjach sysvinit, ani reboot ani halt nie powinny być wywoływane bezpośrednio. Począwszy od wersji 2.74, polecenia halt i reboot wywołują shutdown(8), o ile system nie znajduje się w trybie 0 ani 6. Oznacza to, że jeżeli halt lub reboot nie będą mogły określić aktualnego trybu pracy (na przykład, gdy nie zostanie prawidłowo zainicjowany /var/run/utmp a /var/run/runlevel nie istnieje), to zostanie wywołany shutdown. Takie zachowanie może różnić się od oczekiwanego. W celu uzyskania twardego halt lub reboot, należy użyć opcji -f.
Opcja -h ustawia, bezpośrednio przed zatrzymaniem systemu lub restartem, wszystkie dyski twarde w trybie gotowości (stand-by). Obecnie jest to zaimplementowane wyłącznie dla dysków IDE. Efektem ubocznym umieszczenia dysków w trybie stand-by jest opróżnienie buforów zapisu (write cache) dysków. Jest to istotne w przypadku napędów IDE, ponieważ samo jądro nie wykonuje takiej operacji przed wyłączeniem komputera.
Program halt używa /proc/ide/hd* w celu znalezienia wszystkich urządzeń dyskowych IDE, co oznacza, że /proc musi być zamontowane w czasie wywołania halt lub poweroff, bowiem w przeciwnym wypadku przełącznik -h nie zadziała.
Miquel van Smoorenburg, miquels@cistron.nl
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
6 listopada 2001 |