SWAPON(8) | Administracja systemem | SWAPON(8) |
swapon, swapoff - włącza/wyłącza urządzenia oraz pliki stronicowania i wymiany
swapon [opcje] [plik-specjalny...]
swapoff [-va] [plik-specjalny...]
Polecenie swapon jest używane do określania urządzeń do stronicowania i wymiany.
Urządzenie lub plik może być podany za pomocą parametru plik-specjalny. Może mieć on postać -L etykieta lub -U uuid, aby określić urządzenie za pomocą etykiety lub uuid (unikatowego identyfikatora).
Odwołanie do swapon normalnie powinno się pojawiać w systemowych skryptach uruchomieniowych, udostępniając wszystkie urządzenia wymiany, dzięki czemu stronicowanie i wymiana jest rozłożone między wiele urządzeń i plików.
Polecenie swapoff wyłącza wymianę na podanych urządzeniach i plikach. Jeśli użyto opcji -a, to swap jest wyłączany na wszystkich znanych urządzeniach i plikach wymiany (zgodnie z plikiem /proc/swaps lub /etc/fstab).
swapon -o pri=1,discard=pages,nofail /dev/sda2
swapoff ma następujące wartości kodów zakończenia od wersji v2.36:
Polecenie swapoff --all zwraca 0 (wszystkie się powiodły), 32 (wszystkie nie powiodły się) lub 64 (część się powiodła, a część nie).
Wersje starsze niż v2.36 nie mają udokumentowanego kodu zakończenia, natomiast 0 oznacza sukces we wszystkich wersjach.
/dev/sd?? standardowe urządzenia stronicowania
/etc/fstab tablica opisująca systemy plików w ascii
Implementacja pliku wymiany w jądrze spodziewa się możliwości bezpośrednich zapisów do pliku, to jest bez pośrednictwa systemu plików. Stanowi to problem na plikach z dziurami oraz na systemach plików copy-on-write (kopiuj przy zapisie), takich jak Btrfs.
Polecenia takie jak cp(1) lub truncate(1) tworzą pliki z dziurami. Zostaną one odrzucone przez swapon.
Prealokowane pliki tworzone przez fallocate(1) mogą być również interpretowane jako pliki z dziurami, w zależności od systemu plików. Prealokowane pliki wymiany są obsługiwane w systemie plików XFS od jądra Linux w wersji 4.18.
Najbardziej przenośnym rozwiązaniem jest tworzenie plików wymiany za pomocą dd(1) i /dev/zero.
Pliki wymiany w systemie plików Btrfs są obsługiwane od jądra Linux w wersji 5.0 (pliki z atrybutem nocow). Strona podręcznika systemowego btrfs(5) zawiera więcej informacji na ten temat.
Swap poprzez NFS może nie działać.
Polecenie swapon automatycznie wykrywa i nadpisuje podpis przestrzeni wymiany ze starymi danymi wstrzymania (np. S1SUSPEND, S2SUSPEND, ...). Jest to konieczne, gdyż w przeciwnym wypadku nastąpiłoby uszkodzenie danych przy kolejnej próbie wybudzenia.
Polecenie swapon pojawiło się w 4.0BSD.
swapoff(2), swapon(2), fstab(5), init(8), fallocate(1), mkswap(8), mount(8), rc(8)
Polecenie swapon jest częścią pakietu util-linux i jest dostępne pod adresem https://www.kernel.org/pub/linux/utils/util-linux/.
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Przemek Borys <pborys@dione.ids.pl>, Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com> i Robert Luberda <robert@debian.org>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
październik 2014 | util-linux |