quotacheck(8) | System Manager's Manual | quotacheck(8) |
quotacheck - przeszukuje system plików w celu określenia wykorzystania dysku oraz tworzy, sprawdza i naprawia pliki kwot
quotacheck [ -gubcfinvdMmR ] [ -F nazwa-formatu ] -a | system-plików
quotacheck bada każdy z systemów plików, tworzy tablicę zajętości dysku i porównuje ją z tablicą zapisaną w pliku kwot dyskowych systemu plików (krok ten jest pomijany w przypadku podania opcji -c). Jeśli stwierdzone zostaną rozbieżności, to aktualizowane są zarówno plik kwot, jak i aktualna systemowa kopia nieprawidłowych kwot (to ostatnie ma miejsce jedynie podczas sprawdzania aktywnego systemu plików, co nie jest zalecane). Domyślnym zachowaniem jest sprawdzanie jedynie kwot dyskowych użytkowników. quotacheck oczekuje, że każdy ze sprawdzanych systemów plików zawiera pliki kwot o nazwach [a]quota.user i [a]quota.group, umieszczone w głównym katalogu danego systemu plików. Jeśli plik nie istnieje, to quotacheck go utworzy.
Jeśli plik kwot jest uszkodzony, to quotacheck spróbuje zachować tyle danych, ile będzie możliwe. Odzyskiwanie danych może wymagać interwencji użytkownika. Bez dodatkowych opcji, quotacheck w takiej sytuacji po prostu zakończy pracę. W trybie interakcyjnym (opcja -i), użytkownik jest proszony o poradę. Porady można udzielić z linii poleceń (patrz opcja -n), co jest przydatne podczas automatycznego uruchamiania quotacheck (np. ze skryptu) i niepowodzenie jest nie do przyjęcia.
quotacheck powinno być uruchamiane każdorazowo gdy system startuje i montuje niepoprawne systemy plików. Najczęściej zdarza się to po awarii systemu.
Jest wysoce zalecane, aby uruchamiać quotacheck przy wyłączonych dla danego systemu plików kwotach. W przeciwnym razie, mogą wystąpić uszkodzenia lub utrata danych w plikach kwot. Nie jest również rozsądnym uruchamianie quotacheck na aktywnym systemie plików, gdyż aktualne zużycie zasobów może ulec zmianie podczas przeszukiwania. Aby temu zapobiec, quotacheck próbuje przełączyć system plików w tryb "tylko do odczytu", zanim rozpocznie przeszukiwanie. Po zakończeniu przeszukiwania system plików jest przełączany w tryb "do odczytu i zapisu". Można to wyłączyć za pomocą opcji -m. Można również za pomocą opcji -M spowodować, aby quotacheck ignorował niepomyślne przełączenie systemu plików w tryb "tylko do odczytu".
quotacheck powinno być uruchamiane tylko przez superużytkownika. Użytkownicy nieuprzywilejowani przypuszczalnie nie mają praw do odczytu wszystkich katalogów danego systemu plików.
quota(1), quotactl(2), fstab(5), quotaon(8), repquota(8), convertquota(8), setquota(8), edquota(8), fsck(8), efsck(8), e2fsck(8), xfsck(8)
Jan Kara <jack@suse.cz>
W oparciu o starą wersję quotacheck autorstwa:
Edvarda Tuindera <ed@elm.net>
Marco van Wieringena <mvw@planets.elm.net>
Autorami polskiego tłumaczenia niniejszej strony podręcznika są: Wojtek Kotwica <wkotwica@post.pl>, Andrzej Krzysztofowicz <ankry@green.mf.pg.gda.pl> i Michał Kułach <michal.kulach@gmail.com>
Niniejsze tłumaczenie jest wolną dokumentacją. Bliższe informacje o warunkach licencji można uzyskać zapoznając się z GNU General Public License w wersji 3 lub nowszej. Nie przyjmuje się ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Błędy w tłumaczeniu strony podręcznika prosimy zgłaszać na adres listy dyskusyjnej manpages-pl-list@lists.sourceforge.net.
20 lipca 2001 |